środa, 3 sierpnia 2011

Poping (rozszerzona wersja)

W styczniu pisałam już coś o Popingu, ale na tegorocznym obozie tanecznym mieliśmy zajęcia z Popingu i okazało się, że to nie jest taniec robota. Ten mechaniczny taniec jest tylko jednym z rodzajów Popingu. Tak, można by powiedzieć, że Poping dzieli się na różne style, a jest ich około 30. Powstał on na ulicy w latach 1972 - 1974. To wtedy tancerze dla zabawy wymyślali z rąk układanki, naśladowali strachy na wróble i chodzili w zwolnionym tempie. Przerodziło to się w różne tańce nazywane powszechnie Popingiem:
Każdy z tych tańców jest inny, ale są do siebie podobne w jakiś sposób. Przedstawię je Wam po kolei:

robot - taniec w którym tancerz udaje, że jest maszyną. Ruch musi zaczynać się i kończyć mocno i dynamicznie, tak aby był zauważalny. Aby było łatwiej nauczyć się tego odłamu wyobraźcie sobie, że macie linkę przyczepioną do każdej części ciała. Jak chcecie poruszyć np. ręką do przodu, to myślcie, że linka ciągnie ręke do tyłu i utrudnia Wam ten ruch (ale nie przerywajncie ciągnięcia do przodu). To bardzo oryginalny taniec. Podoba mi się:)

scarecrow - przetłumaczony na polski, ten taniec nosi nazwę "strach na wróble". Tańcząc go ma się proste ręce, czasem też nogi. Przybiera sie sztywne pozy i tańczy się w nich. Trzeba mieć dużą koordynację ruchową, aby połączyć np. zgiętą lewą nogę i prawą reke, a prostą prawą nogę i lewą rekę. I jeszcze tańczyć dodając do tego głowę i resztę ciała. Jest to jeden z ulubionych odłamów Popingu mojego obozowego instruktora. Nie dziwię mu się, bo ten styl jest na prawdę fajny!

slow motion - czyli wolny ruch. Charakteryzuje się on zwolnionym tempem. Robi się kroki, tylko wolne. Każdy, przeciez wie o co chodzi, wiec nie bedę więcej tłumaczyć. Chodzenie wolniej jest trudne - trzeba kontrolować ręce i nogi. To styl, który bardzo lubię.

strobing - ze slow motion mozna bardzo łatwo przejść w strobing. Jest to ruch urywany, zatrzymywany. Idziemy, a nogi i ręce przesuwają się o taką sama odległość i zatrzymują. Tak, jakbyśmy pauzowali film i go włączali, rozumiecie? Głowa, ramiona, dłonie i stopy też mogą się tak ruszać. Całe ciało może ukazywać efekt stroboskopu. To wygląda bardzo efektownie!

waving - to robienie fal ciałem. Fala może przechodzic od jednej reki, do drugiej; od głowy do stóp i odwrotnie. Można też je łączyć i fala może iść od dłoni przez rękę, ramię, klatkę, brzuch, biodra i nogi kończąc stopach. Takie wymyślne fale jak np. w bok są bardzo ciekawe. Oczywiście można robić waving tańcząc, nie tylko stojąc. Wtedy coś się dzieje!

tutting - jest to układanie z rąk różnych figur. Pozycja ręki prawej i lewej musi się uzupełniać. Jeśli zginamy rękę w nadgarstku, to musimy pamiętać, aby między dłonią, a ręką był kąt prosty, a palce były sztywne i "przyklejone" do siebie. Trzeba mieć dużą wyobraźnię i cały czas mysleć o nastepnym układzie rąk. Tutting jest bardzo trudny, ale mozna go opanować. Oczywiście nie można zapomnieć o ruszaniu się podczas robienia układanek z rąk, bo stanie i bawienie się wyobraźnią, to nie taniec! Tutting to kolejny odłam Popingu, który jest super!

egyptian style - czyli styl egipski. Pochodzi od tuttingu, tak własciewie to jest tutting, tylko rękami przechodzimy w pozycje egipskie. Jak byliście mali na pewno w przedszkolu tańczyliscie "jak egipcjanin". Egyptian style polega na robieniu tuttingu z pozycji wyjściowej - rąk ułożonych do tańca egipskiego. Klimat  Egiptu już się mi udzielił;) !

pop - tradycyjny poping. Cały taniec opiera się na bounce - rytmicznym uginaniu kolan (trzeba cały czas być w muzyce), a jego głównym elementem jest robienie popu. Nie mylcie go z tańcem Popem, bo to zupełnie co innego. Pop, o którym mówimy wziął swoją nazwę od spinania mięści, bo pop oznacza spięcie. Cały czas tancerz jest rozluźniony, żeby na akcent muzyczny mógł widocznie spiąć mięśnie w jakiejś pozie. Na prawdę ciężko jest się tego nauczyć, ale dacie radę! Ja jeszcze się tego uczę, ale powoli zaczyna mi wychodzić. Pop można zrobić rękami, nogami i klatką. Oczywiście cały czas tańcząc!

Jest jeszcze wiele więcej odłamów Popingu, ale to są te, które znam. O nich opowiadał nam instruktor, który był w You Can Dance, a on zna się na rzeczy, bo Poping jest jego pasją. Mam nadzieje, że bardzo przybliżyłam Was do tańca jakim jest Poping i że wasza wiedza się powiększyła. Teraz wiecie tyle ile ja, a może nawet już umiecie zatańczyć tutting...?
Majka:)

PS. Mi najbardziej podoba się Strobing, Waving, Slow Motion i Tutting, a wam? Który styl przypadł Wam do gustu? Piszcie w komentarzach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Piszcie to, co sądzicie o poście, blogu lub to co wam przyjdzie do głowy:) Każde miłe słowo motywuje mnie do pracy nad blogiem.